Van egy mondás: “Biztos, mint a halál”. Van egy dolog, amitől senki sem menekülhet: mindannyian meghalunk előbb, vagy utóbb. De kell félnünk a haláltól? Attól függ, hogyan tekintesz rá, és mit gondolsz, mi az, ami meghal.
Ha ezzel az ideiglenes testtel azonosítod magad, akkor félelemben élsz, mert minden véget ér, amikor a testnek vége.
Ám ha a halhatatlan lélekkel azonosulsz, ami a testben lakozik, az élet és a tudatosság forrásával, akkor a halál olyan, mintha a régi és elnyűtt ruháidat vetnéd le, amin senki sem siránkozik.
De van más, amin aggódnunk kellene? Mi történik a lélekkel a halál után? Hova kerül? Ez egy hosszú történet, de rövidre fogva: hogy hová kerülsz, az rajtad múlik. Megvan a szabad akaratod.
Hogy hogyan éled a jelenlegi életedet, az határozza meg a jövődet. És ezt nevezzük karmának, ami a newtoni hatás-ellenhatás törvényének a finomfizikai megnyilvánulása. Minden tett azonos mértékű visszahatást szül… Szemet szemért, fogat fogért.
Ha Isten törvényei szerint élsz, annak jó következményei lesznek, jobb helyre kerülsz a halál után. De ha a saját szeszélyeid szerint élsz, nem törődve a természet törvényeivel, akkor rossz helyre kerülsz. Lehetsz kutya, fa, vagy madár… És ettől bizony van miért félni.
Az egyetlen dolog az életben, ami biztos, az a halál. Mégis annyi mindent tervezünk az életben, amire nincs semmi garancia: hogy kivel házasodunk össze, milyen munkát választunk, milyen házban lakunk. Ám az egyetlen dolog, ami garantált, és amivel a legtöbb ember nem tervez, az a halál.
A bölcsesség ősi könyvében, a Bhagavad-gítában az áll: oly sok létforma közül az emberi születés a legritkább. Ez ad lehetőséget az önmegvalósításra. De ezzel együtt jár a felelősség, a tudás és a választás lehetősége is. Élj jelentőségteljes életet! Olyan életet, ami kevésbé átlagos.
A test halála természetszerűleg bekövetkezik, de hogy félsz tőle, vagy sem, csak rajtad múlik. Tiéd a választás.
– Sivarama Swami