1914-ben az I. világháború kitörésekor H.G. Wells írt egy cikksorozatot, ami a “Háború, amely véget vet minden háborúnak” című könyvben jelent meg. Eközben a miniszterelnök, David Lloyd George a következővel vágott vissza: “Ezt a háborút, mint majd a következőt is, azért vívják, hogy véget vessenek a háborúknak”.
Így is történt. II. Világháború, Korea, Vietnám, Irak, és mind a mai napig is folytatódik. Nagyjából 240 millió ember vesztette életét háborúkban az I. világháború kitörése óta. H.G. Wellsnek nem lett igaza. Az édesanyám, aki túlélte a holokausztot szintén azt mondta nekem, hogy a II. Világháború végén mindenki úgy gondolta, “Most megtanultuk a leckét… Nem lesz több háború”. Nekik sem lett igazuk. Befejeződhet vajon a háborúzás? A következő háború vajon nukleáris háború lesz? Vajon elkerülhetetlen a III. világháború?
Ha az emberiség továbbra is úgy él, ahogyan most, a válaszom az, hogy nem lesz vége a háborúknak, és a III. világháború talán csak egy lesz közülük.
Van erre egyáltalán megoldás? Milyen módon kellene élnünk annak érdekében, hogy véget vethessünk a konfliktusoknak? Először is hadd mondjam el, mi az, ami nem megoldás: békeszerződések, nemzetközi szervezetek, vagy az ENSZ. Mióta az ENSZ 1945-ben megalakult, 140 háborút vívtak. Ők sem találták meg a megoldást.
Hogy megoldjuk a problémát, meg kell találnunk az okát. Mi okozza a háborúkat? Két dolog: 1) Az ember rosszul használja a szabad akaratát. 2) És annak a visszahatása, hogy rosszul használjuk a szabad akaratunkat (Karma). A karma a természet válasza az ember cselekedeteire. Nagyon mélyre kell ásnunk a történelemben ahhoz, hogy egy annál bűnösebb és torzabb világot találjunk, mint a mai. Ezek elképesztő méreteket öltöttek mára:
- Évente 90 milliárd állatot ölnek le a húsáért,
- 1,5 milliárd abortuszt hajtottak végre 1980 óta,
- növekszik a kábítószerhasználat, az alkoholizmus, és a buja szexuális élet,
- etnikai tisztogatások,
- faji alapú megkülönböztetés,
- pedofília,
- elképesztő mértékű az erdők, a természetes vizek pusztítása,
És még folytathatnám. A lényeg a következő: minden cselekedet visszahatást szül. Minden cselekedetért, ami nincs összhangban Isten és a természet törvényeivel, az emberek visszahatást kapnak, – ezt nevezzük karmának. Ez a karma felhalmozódik, és amikor elér egy kritikus mennyiséget, fordulópontot, akkor valami történik. Járvány tör ki, szökőár, földrengés, és igen, háborúk is.
A válasz tehát, hogy meg kell változtatunk az életvitelünket, hogy ne halmozzunk fel annyi karmát. Az életvitelünknek összhangban kell lennie Isten törvényeivel. És igen, ismernünk kell ezeket a törvényeket, és be kell tartanunk őket. Ily módon békében élhetünk, és nem robbantanak minket darabokra.
– HH Sivarama Swami